Türbana tepki devam ediyor

Türbana tepki devam ediyor

Türbana tepki devam ediyor

Arif Akçay
Gerçek Gazetesi
Demokratik kitle örgütleri üniversitelerde türban serbestliğinin sağlanmasına yönelik yasa çalışmalarının demokrasimizi zedeleyeceği gerekçesiyle demokratik kitle örgütleri tepkilerini dile getirmeyi sürdürüyorlar.
Cumartesi günü Cumhuriyet Halk Partisi Söke İlçe Örgütü Kadın Kolları saat 13.00'de parti lokalinde açıklama yaparken, Eğitim-Sen, DİSK Tekstil-İş, ÇYDD, ADD Söke Şubeleri gibi demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu Söke Emek Sanat ve Kültür Platformu ile Söke Kadın Meclisi adına açıklamalar saat 14.00'de Cumhuriyet Alanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde yapıldı.
CHP Söke Kadın Kolları Başkanı Nurten Sukayar, açıklamasında özetle, AKP ile MHP'nin uzlaşması ile getirilmek istenen türban serbestliği Anayasa değişikliğine karşı çıktıklarını belirterek, "sözde türban serbestliği adı altında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel taşları sökülmekte, laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin yapısı değiştirilmek istenmektedir" dedi.
İkinci açıklama saat 14.00'de Cumhuriyet Alanı'nda yapıldı. Emek Sanat Platformu adına Atatürkçü Düşünce Derneği Söke Şube Temsilcisi Makbule Erdoğan, hazırlanan ortak açıklamayı okurken özetle, "Türban üzerinden yürütülen tartışmaların diğer pek çok sorunun üzerini örterek laiklik-şeriat tartışmaları arasına sıkıştırılması, soruna sağlıklı ve gerçek anlamda bir çözüm üretilmesinin önünü kapamaktadır. Öncelikle ister başörtüsü ister türban olarak adlandırılsın genel olarak kılık-kıyafetin eğitim sisteminde sorun haline gelmesinde ve getirilmesinde gelmiş geçmiş tüm hükümetler sorumludur. Kılık kıyafetin başta eğitim olmak üzere, tüm alanlar üzerinden tartışılmasında AKP, kendinden önceki iktidarları aşan bir çaba içerisindedir.
Türban tartışmalarıyla toplumda yeniden kutuplaşmalar yaratılmasına, halkın tekrar laik-şeriatçı şeklinde bölünerek egemen politikalara yedeklenmesine izin verilmemelidir. Bu konuda toplumun aydınlık yüzleri olan sizlerin, üzerinize düşen görev ve sorumluluğun bilinciyle hareket edeceğinize olan inancımızla hepinize saygılar sunuyoruz" dedi.Söke Kadın Meclisi adına da Sevim Şahin bir açıklama yaparken, toplantı sonrası Eğitim-Sen Söke Şube Başkanı Hayri Yaptaterek,meydanda olan tüm demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerini Eğitim-Sen'de toplantıya çağırdı.
Yaptaterek, "toplumun dikkatini türban konusu üzerine toplayan AKP iktidarı önümüzdeki hafta meclise genel sağlık sigortası kanununu getirip yasalaştırabilir. Sivil toplum kuruluşları olarak sesimizi yükseltmek amacıyla ortak bir platform oluşturmalıyız" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.