Yabancılar için Türkiye Rehberi’nin dağıtımı başlandı

Yabancılar için Türkiye Rehberi’nin dağıtımı başlandı

KUŞADASI TİCARET ODASI'NIN HAZIRLADIĞI YABANCILARA YÖNELİK TÜRKİYE REHBERİ, EMLAKÇILARA DAĞITILMAYA BAŞLANDI

Gerçek Gazetesi
Kuşadası Ticaret Odası tarafından, Kuşadası'nda yaşayan ve yaşamayı düşünen yabancılara yönelik olarak hazırlanan rehber kitabın dağıtımı başladı.
Kuşadası Ticaret Odası Meclis Salonu'nda düzenlenen törene Kuşadası'ndaki emlakçılar ile Kuşadası Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri katıldı. Törende konuşan Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, İngilizce olarak hazırlanan rehberin Kuşadası Belediyesi'nin katkılarıyla 10 bin adet basıldığını söyledi.
Yabancıların mülk edinmesine imkan sağlayan düzenlemenin hayata geçirilmesiyle yabancıların bazı sorunlarla karşılaştığına dikkati çeken Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Yabancıların Türkiye'de yerleşmek için en çok tercih ettikleri yerlerin başında ise Kuşadası geliyor. Kuşadası'ndan konut alan yabancıların sayısı 5 bine ulaştı. Yeni hemşerilerimiz, başta konut alım satımı olmak üzere pek çok konuda çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Bu noktadan hareketle bir rehber hazırlamaya karar verdik. Odamızın hukuk işlerinin yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde yapılan geniş çaplı bir araştırmanın ürünü olan Yabancılar için Türkiye Rehberi'nin dağıtımına emlakçılardan başladık. Amacımız, özellikle hukuksal konularda büyük sıkıntı çeken yeni hemşerilerimize bir nebzede olsa yardımcı olmak. Türkiye'de ilk kez bu kapsamda yabancılara hizmet verecek bir broşür hazırlanıyor. Yabancılar için çok faydalı olacağına inanıyorum dedi.
Törene katılan emlakçılar da hazırlanan rehber kitabın büyük bir ihtiyacı karşıladığını belirterek, Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Kuşadası'nda mülk edinen ve yaşamak isteyen yabancıların kafasında bir çok soru işareti oluşuyordu. Türkiye'de ilk kez bu şekilde kapsamlı hazırlanan rehber yabancıların her türlü sorusuna cevap niteliği taşıyor dediler.
Kuşadası Ticaret Odası tarafından Foreigners Guide Of Türkiye (Yabancılar İçin Türkiye Rehberi) ismiyle İngilizce olarak dağıtılmaya başlanan rehberde, Kuşadası'na gelen yabancılar için pratik bilgiler, yabancıların Türkiye'de ikamet etmesi için gereken şartlar, yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinmeleri, yabancıların araç alımında uygulanacak işlemler, yabancıların Türkiye'de şahıs olarak yatırımda bulunması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık şartları ve Türkiye'de düzenlenen vasiyetnameler gibi konularda hukuksal bilgiler yer alıyor. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.